3. Murat’ın Saat Sevgisi

3. Murat'ın FotoğrafıSultan 3. murat tahta çıktığı haberi tüm dünya tarafından duyulunca Avusturya imparatoru Maximilian elçilik heyetini yeni padişahın Cülusunu kutlamak için hazırlıklara başlattı. 3. Murat’ a, Grand Turko takdim edilecek hediyye-i mülukane yani hükümdar a yaraşır hediyeler takdim edilecekti. Elbette hükümdarlığını kutlarken asıl mesele ekonomik konuların konuşulmasıydı eski yürürlükte olan anlaşmaların yenilenmesini sağlamaktı.

Halı, kitap, altın, ve gümüşten oluşan, mamul eşyalar, ipek kumaşların yanı sıra imparator Maximilian’ ın asıl hediyesi yeni taze padişah 3. Murat’ ı tam kalbinden vuracak hediye saatlerdi. 3. Murat’ ın saatlere olan tutkusunu duymayan kalmamıştır çeşitli tarih bilgilerinde ve kayıtlarında da anlaşıldığı gibi 3. Murat saat ustalarına oldukça mütevazı ve cömert davranan ve padişaha yeni yapılmış saat veya eski bozuk saati tamir edip sunan tamircilere İhsani şahanelerde bulunuldu.
Avusturya imparatoru Maximilian başkanlığındaki elçilik dünyanın idare edildiği Topkapı Sarayı na geldiğinde ilk olarak 30 bin dukkalık vergiyi teslim edip takdim edilen hediyelerin ardından en önemli hediye olan üç adet saatlerdi.

O güne kadar saraydaki en mükemmel olan saatlerden ilki; saat başı çaldığında Osmanlı Atlıları savaşıp geri dönüyor. İkincisi; saat başı çaldığında, alet üzerindeki hokkabazlar sağa sola koşuşturuyor, üçüncüsü çaldığında ise; ağzında kaz olan bir kurdun bulunduğu saat, çalınca, kaçmaya başladığı ve kurdun peşine düşen silahlı Türk bir avcı tarafından avlanmasının izlendiği bir sahne yer alıyordu. 3. Murat’ ın çok hoşuna gittiğini tahmin ediyorsunuz dur. Saraydaki üst düzey görevli devlet yöneticileri de 3. Murat’ ın bu ilgisinin farkındaydı. 1582 haziran da oğlu Şehzade Mehmed’ in Sünnet düğününde Siyavuş paşa ve Mahmut paşa düğün hediyesi olarak 3. Murat ve Şehzade’ ye çalar saat hediye etmişlerdir.
1583 deyse Kraliçe Elizabeth İngiliz tüccarlarının Memalik-i Osmaniye’ de ticaret yapabilmeleri imtiyazını sağlamak için elçisi tarafından padişaha dört kısımdan oluşan devasa bir saat göndermiştir.

Etiketler: 3. murat’ın özellikleri, 3. murat, 3. murat’ın saat tutkusu, 3. murat’ın tutkuları

Yorum yapın