Abdüsselam Kimdir?

Abdüsselamın FotoğrafıMüslüman ilim adamları arasında ilk kez Nobel ödülünü alan Abdüsselam, 1926 yılında Pakistan’da dünyaya gelmiştir. Fizik ve matematik alanlarında dahi gelişimler meydana getiren Abdüsselam, Cambridge ve Pencap üniversitelerinde eğitim almış ve bu üniversitelerden birincilik derecesi alarak mezun olmuştur. 
Kuantum alanında yapmış olduğu doktora tezi alanında bir ilke imza atmış olup dünya üzerinde derin çağrılar meydana getirmeye başlamıştı

 

Abdüsselam Kimdir Kısaca?

Fizik alanında yaptığı çalışmalar ve buluşları Abdüsselam’ın Nobel’e aday gösterilmesine neden olmuştu. Fizik alanında yapılan değerlendirmeler sonucunda haklı olarak görülen çalışma ödülle taçlandırılmış olup Abdüsselam’ın ölümsüz olmasına olanak sağladı. Müslümanların da bilim alanlarında çalışmalar yapabileceğini hatta dünyaya yön verebileceğini belirtmiştir.

Abdüsselam, ömrünün sonuna kadar 250’ye yakın çalışma ve araştırma gerçekleştirmiştir. Aralarında Türk bilim insanlarının da bulunduğu öğrencileri, bu çalışmalar sırasında görev almış, bilim ve ilim alanının aydınlık geleceğe yön vermesine katkı sağlamıştır.

Etiketler: abdüsselam kimdir vikipedi, abdüsselam kimdir kısaca, abdüsselam kimdir hayatı, abdüsselam kimdir kısaca hayatı

Yorum yapın