Bebekler Çizgi Film İzleyebilir Mi?

bebek tv

Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte çok fazla çizgi filmler ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu durum anneler için kurtarıcı rol oynuyor olsa da özellikle ilk iki yıl boyunca çocuklara çizgi film veya reklam izletmek çok tehlikeli ve çocuğun otizm hastası olmasını tetikliyor. Bu konu üzerinde sürekli araştırmalar yapan uzman doktorlar çocukların uzun süre televizyon karşısında kalması halinde sosyal yaşamında çeşitli sorunlar olduğunu ortaya çıkarmıştır. 0 ile 2 yaş döneminde çocuklara çizgi film izletmenin zararı ise küçüklük dönemlerinde ortaya çıkıyor olsa da asıl tehlike büyüdüklerinde yavaş yavaş ortaya çıkacağı yönünde bilgi verilmektedir.

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

0 – 2 yaş döneminde çocuklara televizyon izletmenin ne zararı vardır?
Bu dönemde bebeklerin beyin gelişimleri hızlı şekilde gelişmektedir. Bu yüzden Tv karşısında bebek bir yere odaklı şekilde kalacağından dolayı o an beyin gelişimine katkı sağlayan hücrelerin çoğalması durur. Örneğin televizyona dalmış bir yetişkine bir soru sorduğunuz da genelde sağlıklı bir cevap alamazsınız. Çünkü beyin o esnada tüm dikkatini televizyona vermiş ve sosyal hayatla iletişimi kesmiştir. Sadece beyin gelişimi değil aynı zamanda dil gelişimini de olumsuz şekilde etkileyen televizyon, bebeklerin geç konuşmasına neden olmaktadır. Ayrıca bebeklerin gözleri 2 yaş döneminde net şekilde görmeye başlarlar. 2 yaş dönemi öncesi ise gözler gördüklerini beyine aktarır ve beyin daha sonra bu bilgileri kayıt ederek gözlere iletir. 2 yaşından önce bebekler genelde göz gelişimini tamamlamazlar ve çok yavaş şekilde görmeyi sürdürürler. Bu yüzden bebekler televizyona baktıklarında hızlı görüntüyü yakalayamadıkları için sadece renk geçişlerini görmektedirler. Bu duruma gelişmiş ülkelerde yasaklama getirilmiş ve subliminal mesaj içeren çizgi filmler yasaklanmıştır. Siz o esnada ekranda sadece çizgi film karesini görürken bebek ise bilinçaltına yüklenebilecek olumsuz bir görüntüyü görmüştür. Örneğin camel marka sigaraya siz baktığınızda deve görürken bilinçaltı devenin bacağında şeytan figürü görmektedir.

bebek cizgi film izleme

İlk 2 yıl televizyon izletmenin olumsuzlukları

  • Otizm hastalığına neden olur: Uzun süreli şekilde televizyon karşısında kalan çocuklarda araştırmalar sonucunda otizm bulguları rastlanmıştır. Çocuğun otizm bulgularını aileler genelde anlamıyor olsa da göstermiş oldukları belirtileri şunlardır: Göz teması kuramama, seslenildiğinde ismine tepkiyi geç verme, kucağa alındığında bu durumdan rahatsız olarak inmesi, dil gelişiminin çok yavaş olmasıdır. 
  • Hipreaktivite bozuklukları ortaya çıkabilir: Aileler genelde çocuklarının hiperaktif olduklarını söylerler. Bu durum çocuk doğa ile baş başa kaldığında değişir ve çocuk durgunlaşıp sakinleşir. Hipreaktivite bozukluğunda ise çocuk hırçın şekilde sürekli bir şeylere saldırma ihtiyacı duyar. 
  • Dil gelişimi çok geç olur: Dil gelişimi kademeli olarak gelişir. Başlarda de de ile başlayan heceler zamanla çocuğun gelişimine bağlı olarak ilerler. Genelde konuşma süresi ise 2 yaş civarında olur. Konuşmaya televizyonun katkısı olduğunu düşünen anneler bu konuda yanlış düşünmektedirler. Çünkü beyin gelişimi olumsuz etkileyen televizyon çocuğun konuşmasına katkı sağlamaz. 
  • Sosyal yaşamında sorunlar oluşmaya başlar: Çocuk sosyal yönden eksik kalır. Oyun oynama döneminde bu aktiviteden uzak kalır ve hiç arkadaşı olmaz. Yeme içme sorunları görülür ve çocuk kendini toplumdan dışlatmaya çalışır. 
Bebekler çizgi film izleyebilir mi?
Bebekler çizgi film izlemesi halinde yukarıda ki sorunlar oluşabileceğinden dolayı, bebeğin 2 yıl boyunca televizyondan uzak kalması daha sağlıklı olacaktır. 2 yaş sonrasında ise günlük yarım saat kadar televizyon izlemesinde herhangi bir sorun olduğuna dahil kesin bir bilgi bulunmamaktadır. 

Yorum yapın