BİR SALI PAZARI GÜNLÜĞÜ

Uzun zamandır pazara gitmek istiyordum ama malum çalışırken zor oluyor bir de kışın erken toplanması bu işi hayli zorlaştırıyordu. Hazır tatildeyken pazara uğrayayım dedim ve bayağı zamandır gidemediğim ( Genelde en çok Erenköy’de kurulan Perşembe pazarına giderim.) Kadıköy’deki Salı Pazarına attım kendimi 🙂 Fotoğrafta gördüğünüz çanta benim pazar ya da alışveriş için kullandığım bir çanta ve görüldüğü üzere içi dolu 🙂
Hiç Salı Pazarına gitmeyenler için ya da uzun zamandır gitmeyi erteleyenler için gözüme çarpan şeyleri sizinle paylaşmak istiyorum.
  1. Pazarda çok çeşitli ürünler var hem mağazalarda moda olan hem de olamayan pek çok şey… Pazar modası diye de birşey var o da mağazalarda bulamayacağınız genelde pazarda satılan ürünlerdir. Pazar yolunda ilerken pazardan dönenlerin kıyafetlerine iyi bakın pazar modasını üstlerinde taşıyor olacaklardır.
  2. Daha pazara girmeden bir kaç kıyafet beğendiniz diyelim insanların üzerinde, pazara girince daha tezgahta görmeden yine insanların üzerinde farklı desen ve renklerine denk gelip hangi rengi alacağınıza kolaylıkla karar verebilirsiniz.
  3. Beğendiğiniz bir şey olunca bence hemen almayın mümkünse biraz dolaşıp öyle alın çünkü aynı ürünü bir kaç farklı tezgahta bir kaç farklı fiyata bulmanız çok mümkün. Mesela ben dün bir bluzun bir tezgahta 10, başka bir yerde 12, daha başka bir yerde de 15tl ye satıldığına sahip oldum.
  4. Pazarcılar artık bıkmış durumda, insanların “Ne kadar?” diye sormasından genelde sattıkları ürünün fiyatını herkesin göreceği bir yere asarak olayı çözmüşler ama bazı tezgahlar çok büyük oluyor dolayısıyla farklı fiyatlarda çok fazla ürün olabiliyor. Siz siz olun aynı tezgahtaki bir satıcının verdiği fiyatı öğrendikten sonra diğerine sorun. Farklı fiyatlar verebiliyorlar. Ipad kılıfını sorduğumda 35Tl diyen pazarcı başka müşteri ile ilgilenirken diğer arkadaşına sorduğumda 30Tl fiyat verdi aynı kılıfa… (Aynı kılıfı başka tezgahta da 25Tl ye buldum :)))
  5. Malum Kadıköy’de Salı pazarı çok büyük ve hangi tezgahtan alış veriş yapacağınızı bilemeyebilirsiniz. Eğer öğleden önce sabahleyin gittiyseniz kalabalık tezgahlar gerçekten iyi olanlarıdır çünkü insanlar sabahın erken saatlerinde gelirler ve ürünler seçilmeden almak isterler. Eğer öğleden sonra kalabalık tezgaha rastlarsanız bu tezgahlar da çok ucuz olabilir ama içlerinde güzelleri, düzgünleri seçildiği için öğleden sonra pek şansınız kalmayabilir. 
İyisi mi siz üşenmeyin sabah erkenden bir uğrayın Kadıköy’deki Salı Pazarına 😉

Yorum yapın