Çocuklarda Zeka Geliştirme Yöntemleri

Cocuk zeka gelisimi

Zeka, olayları bilinçaltına kayıt etme ve o olay ile ilgili bir durum olduğunda o bilgiyi hatırlayıp kullanabilme yetisine denir. Özellikle bebeklik ve çocukluk  döneminin ilk 6 yılı içinde büyük oranda tamamlanan bu durum ilerleyen dönemlerde de aktif olarak gelişmeye devam eder. Çocukların doğduktan sonra ki geçen ilk 6 yıllık dönem onların zihin ve zeka gelişimi için çok önemli bir dönemdir. Bu yüzden bu dönemde çocuklarınız ile oynayacağınız oyunlarda zeka gelişimine katkı  sağlayan nitelikte olması gerekir. Çocuğunuzun zeka gelişimi için seçeceğiniz oyuncaklar yaşına ve zeka gelişimine katkı sağlayacak uygunlukta olması onların zeka gelişimine büyük fayda sağlayacaktır.

Bebek zeka gelistirme yontemleri

1. Legoları evinizden eksik etmeyin:
Zeka gelişimi için en önemli oyuncaklar arasında yer alan legolar, her zaman ilgi çekici olmaya devam ediyor. Her ne kadar piyasaya farklı ve değişik şekillerde oyuncaklar çıkıyor olsa da legolarin yerini hiç biri tutmuyor. Özellikle legolarda ki karmaşık ve zeka geliştiren düzeyde olan oyuncaklar çocukların zeka gelişimi için en önemli bir unsuru oluşturmaktadır. Çocuklar legolar ile kendilerine çeşitli dünyalar kurabilir ve farklı monte işlemi ile sanatlarını ortaya çıkarabilirler. İlk başta çocuğunuza lego ile oynaması konusunda yardımda bulunun ve ardından onu yalnız bırakın.
2. İlgi alanını bulun ve onu yönlendirin:
Her çocuk belli bir alana ilgi duyar ve o alanda oyunlar oynamak ister. Bu alanlar resim müzik ve spor alanı da olabilir farklı mucitlik alanları da olabilir. Bunu öğrenmenin yolu ise çocuğunuzu denemektir. Yani çocuğunuz ile resim yaparken eğer keyif alıyor ise resime ilgisi vardır ve bu şekilde bir yol izlemek istiyordur. Zeka gelişimi için bu konuda yardımda bulunmak için resim yapmasına imkan sağlayın. Renkli kalemler alın ve resim alanının genişletmesine  izin verin.
3.Kitap okutun: Çocuğunuza okuma ve yazmayı öğrendiği günden itibaren ona kitap okutmayı  alışkanlık haline getirin. Her gün düzenli şekilde kitap okuduğunda hayal dünyası daha da gelişecek ve buna bağlı zeka düzeyi de gelişecektir. Çünkü çocuğunuz her okuduğu kitaptan yeni bilgiler fikirler öğrenecektir bu sayede zihin dünyası çok daha iyi gelişecektir.

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

4.Okuduğu kitap ile ilgili konuşun: Çocuğunuzun okumuş olduğu kitap hakkında konuşarak bilgilerini pekiştirin. Bunun için hikayenin özetini de isteyebilirsiniz hikaye içinde hataları da buldurabilrsiniz. Hikaye içinde geçen karakterlerin özelliklerini de sormayı unutmayın.
5.Kelime oyunları oynayın:
Bu oyun için belli zaman ve yer yok. Her yerde çocuğunuzun ile bu oyunu kolay şekilde oynayabilir ve zeka gelişimine katkı sağlayabilirsiniz. Kelime oyunu oynarken çocuğunuza belli bir kelime söyleyin ve o kelime hakkında düşüncelerini size anlatmasını isteyin. Örneğin kelime olarak kalem ile başlayın ve kalem hakkında ne düşündüğünü size anlatmasını isteyin. Bu sayede çocuğunuzun düşünme yetisi gelişir ve çok iyi  fikir yürütür hale gelir. Bu oyunu oynarken aynı zamanda çocuğunuzun ilgi alanında kolay şekilde keşfedersiniz. Çünkü çocuğunuz hep size ilgi duymuş olduğu konular hakkımda bilgi verecektir. Örneğin ona müzik dediğinizde size sevdiği müzisyen ve müzik hakkında bilgilerini söyleyecektir.

Yorum yapın