Doğal Elma Sirkesi Tarifi

Temizlikten yemeğe kadar her alanda güvenle kullandığımız elma sirkesinin, yemeklere verdiği lezzet kadar sağlığada birçok faydası var. Özellikle sağlıklı kilo vermek isteyen bir çok kişinin imdadına yetişen bu mucizevi karışım, sıkı diyet yaptırmadan sadece belli ölçüde kullanımı ile kalıcı kilolar verdiriyor. İçeriğinde bulunan maddenin yağ yakıcı özelliği ile aç kalmadan rahat şekilde kilo vermenizi sağlıyor. Bugün sizlere evde doğal şekilde nasıl elma sirkesi hazırlayacaksınız bunun bilgisini paylaşacağız. Böylece sizlerde evinizde çok amaçlı şekilde kullanacağınız doğal karışımınız olmuş olacak.

Elma sirkesini marketlerde çok rahat şekilde bulabilirsiniz. Fakat marketten almak yerine doğal şekilde evinizde bu tarifi yapmaktan isterseniz aşağıda yer alan elma sirkesi yapılışını uygulayın. Üstelik evdeki elma kabukları değerlendirmek isterseniz de onlar ile de kolay şekilde bir elma sirkesi yapabilirsiniz. Çünkü son zamanlarda meyve kabukları ile çok fazla yağ ve sirke yapılıyor. Özellikle temizlik amaçlı yapılan kış meyveleri sirkesi son zamanlarda çok fazla popüler olmuş durumda. Kış meyvesi sirkesi adı verilen sirkenin içeriğinde mandalina kabuğu portakal kabuğu ve limon kabuğu bulunuyor.

Bu meyveleri tek tek sirke yapabileceğiniz gibi karışık şekilde de yapabilirsiniz. Çok güçlü bir antibakteriyel özelliği bulunan sirke özellikle bebek ve küçük çocukların bulunduğu ortamlarda kullanılması gerekiyor. Çünkü onların henüz tam olarak gelişmemiş ciğerleri kimyasal içerikli temizleyicilerden çok çabuk etkileniyor.

Elma sirkesi tarifi
Malzemeler
7- 8 tane elma
2 litre kadar temiz su
2 yemek kaşığı bal
1 tatlı kaşığı tuz ( kaya bulabilirseniz çok daha iyi sonuç alınır. )
2 litrelik kavanoz veya 2 litrelik bir kap

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Elma sirkesi hazırlanışı
1. Elmanların saplarını ve çekirdeklerini güzelce ayıklamak ile işleme başlıyoruz. Eğer elma kabuğu ile yapmak isterseniz yaklaşık bu ölçülere göre 300 gram elma kabuğu olması gerekiyor.
2. Temizlenen elmaları ufak ufak doğrayarak temiz bir kabın içine alıyoruz.
3. Kabın içine elmaların üzerini geçecek şekilde suyu dolduruyoruz.
4. Daha sonra diğer malzemeleri de  kaba ekleyip kabın ağzını temiz bir tülbent ile kapatıyoruz. Tülbenti eğer bağlayabilirsiniz bağlayın kabın içine sinek vs girmesin.
5. Sirke yapıldıktan sonra ilk günlerde hergün tahta kaşık ile karıştırın. Sonraki haftalarda ise 3 günde bir karıştırın.
6. Sirkeyi yaptıktan sonra 2. Haftadan itibaren küçük sirke sineklerini görmeye başlayacaksınız. Bu durumda sakın endişelenmeyin çünkü sirkeniz oluyor demektir.
7. Sirkeyi yaptıktan sonra temiz serin ve güneş almayan yerde 40 gün boyunca bekletin. 40 gün sonunda sirkeniz olmuş demektir.

Not: 40 günün sonuna doğru sirkenin üzerinde  bir tabaka küf oluşabilir bu durumda endişeye kapılmayın bu durumda normaldir. Çünkü bu küf sirke mayasıdır. Bir daha sirke yapmak istediğiniz zaman bal yerine bu küf mayasını kullanabilirsiniz. Ayrıca bazı tariflerde nohutta kullanılmaktadır. Bunun amacı ise sirkenin mayalanma sürecini hızlandırmaktır. Sirke ne kadar çok beklerse o kadar iyi olur.

Yorum yapın