Dolmalık Biber Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Dolmalik biber

Yaz aylarının son dönemi gelince ev hanımlarını tatlı bir telaş sarar. Bu telaş aynı zamanda biraz da yorucu şekilde geçer çünkü kışlık sebze ve meyve hazırlama işi biraz zahmetli işler arasında yer alır. Sebze ve meyveleri saklama şekli farklı şekillerde yapılmaktadır. Bunlar kurutma işlemi konserve işlemi ve dondurucuda dondurma işlemidir. Her saklama şekli kendine göre özel ve sağlıklı olarak görünüyor olsa da en iyi sebze ve meyve saklama işlemi kurutarak saklamadır. Çünkü bu şekilde sebze ve meyvenin suyu buhar yolu ile çıkar geriye vitaminli kısım kalır. 3. seçenek olarak dondurarak saklama işlemi yer alır  ve en kolay olanı bu şekilde olandır. Derin dondurucuların en iyi yönü ise her türlü sebze veya meyveyi uygun koşullar sağlandıktan sonra saklayabilme imkanının olmasıdır. Çünkü sebze ve meyveleri en güzel zamanlarında alıp güzelce hazırlayarak kışın  harika bir şekilde kullanıyoruz.  Bugün sizlere derin dondurucuda dolmalık biber saklama işlemi hakkında bilgi vereceğiz.

Son yıllarda konservelerden zehirlenme olaylarının artması nedeni ile artık konserve ürünlerden iyice uzaklaşarak yerine dondurucuda meyve ve sebze saklamaya başlar olduk. Uzmanlara göre 3. seçenek arasında yer alan bu durum her ne kadar kötü görünüyor olsa da en azından konserve de ki zehirlenme  korkusu kadar zarar vermez görüşündeyim. Çünkü konserve eğer düzgün şekilde kapatılmaz ve hava alırsa bunun sonucunda zehirlemeye bağlı ölümler gerçekleşebilir. Bu yüzden eğer konserve ürün yapmak istiyorsanız vakumlama işlemini düzgün yapın ve kavanoz basıncını ayarlayın.

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Derin dondurucuda dolmalık biber saklama işlemini du şekilde yapınız.

1.Derin dondurucuda saklamak istediğimiz dolmalık biberlerimizi ilk olarak yıkayarak kenara alıyoruz.
2.Daha sonra  baş kısımlarından keserek temizleyip tekrar yıkıyoruz. Bu yıkama işlemini bir kerede yapabilirsiniz. Bazen bazı hanımlar temiz olmadığını düşündüğü için çık yıkamak isterler.
3.Ardından suyun süzülmesi için ters çeviriyoruz ve  kuruyana dek  bu şekilde bekletiyoruz.
4.Kurumuş olan dolmalık biberleri  tek kullanımlık olacak şekilde buzdolabı poşetlerine yerleştiriyoruz.
5.Eğer dolmalık biberleri iç içe geçirebilirseniz daha az yer kaplarlar.
6. Buzdolabı poşetlerine dolmalık biberleri yerleştirdikten sonra posetlerin havasını alıyoruz ve ağızlarını sıkıca kapatarak dondurucuya kaldırıyoruz.
7.Kışın dolma yaparken iç harcımızı hazırlayıp dondurucudan çıkarmış olduğumuz biberlere dolduruyoruz. Dolmalık biberlerin çözülmesini beklemiyoruz ve doldurup pişirmeye alıyoruz. Bu arada dikkat edilmedi gereken unsur ise dondurucudan çıkmış ürünü tek sefer kullanın ve çözüldükten sonra asla donduruya tekrar kaldırmayın.
Afiyet olsun.

Yorum yapın