Endorfin Arttırma Yolları

endorfin
Mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin hormonu, kişinin acı veya başka bir durumunda beynin bu hormonu salgılayarak o durumun acısının hafiflemesini sağlar. Endorfin hormonu vücutta oluşmuş olan herhangi bir ağrı veya dış darbenin ağrı şiddetini azaltarak kişinin daha az rahatsız olmasını sağlamaktır. Aslında endorfin hormonu bu işlemi yapmak için kısa süreliğine acı olan bölgedeki sinirleri uyuşturarak  doğal bir uyuşturucu etkisi yaratmış olur. Örneğin sentetik olan morfin nasıl kişiyi uyuşturuyor ve acı hissetmesini engelliyor ise endorfin hormonu bu işlevi doğal olarak yapmaktadır. Endorfin hormonunun vücut düzeyinde normal seviyede olması gerekir. Çünkü nasıl bir vitamin fazlalığı veya azlığı kişini vücuduna zarar vermeye başlıyor ise buda aynı şekilde olmaktadır. Endorfin hormonunun vücut içinde dengesinin sağlanması kişinin daha mutlu ve huzurlu olmasını sağlar. Bu hormonu doğal şekilde aktifleştirmek ve az miktarda ise yükseltmek istiyorsanız aşağıdaki yöntemleri uygulayın.
Endorfin hormonu nasıl doğal şekilde  artırılır?
  • Acı, üzüntü, stres ve vücuda alınana herhangi bir darbe: Üretim yeri merkezi sinir sistemi olan endorfin hormonu, kişinin acı çekmesi durumunda veya vücuduna almış olduğu bir darbenin sonucunda hemen hızlı şekilde üretilmeye başlar ve bu durumun kısa sürede geçmesini sağlar. Nasıl bir kişi ağladıktan sonra rahatlıyorsa bu durum endorfin miktarının salgılanması ile alakalıdır. Kadınların doğum anında da salgılanan hormon eğer  salgılanmamış olsaydı doğum çok daha acı veren şekillerde oluşmuş olurdu. 
  • Egzersiz yapmak: Nefes egzersizleri veya vücutla yapılan her türlü egzersiz çeşidi hormonun doğal şekilde arttığını göstermektedir. Özellikle su içinde yapılan sporlarda vücut daha fazla rahatlama göstermektedir. Bunun açıklaması uzmanlar tarafından yapılmış olup kanıtlanmıştır. Bu yüzden doğal şekilde endorfin hormonunun yükselmesi için kişi düzenli şekilde egzersiz yapmalıdır. Zaten depresyon tedavilerinde düzenli spor yaptırılmaktadır. 
  • Aşık olmak: İnsan aşık olduğunda nasıl mutlu olduğuna yakından şahit olmuşsunuzdur. 
  • Gülmek: Kişi güldüğünde de endorfin miktarı hemen artış göstermeye başlar. 
  • Yiyeceklerin etkisi fazladır: Bazı yiyecekler endorfin hormonunun artması için mucize niteliğinde olup tüketildikten sonra mutluluk gözler önüne serilir. Bu besinler yenildikten sonra parçalanması ile endorfin salgılanmaya başlar. Bu besinlerden en bilindik olanı ise çikolatadır. Çikolata içeriğinde ki tatlı ile endorfini harekete  geçirir. Endorfinin etkileşimini artmasına yardımcı besinler şunlardır: 

Çikolata: Çikolata yenildiğinde endorfin hemen salgılanmaya başlar. Fakat çikolatanın saf kakaodan yapılan ve bitter adı altında satılan şekilde olması gerekir.

 Acı biber: Acı biber içindeki “kapsaisin” maddesi  endorfin hormonun salgılanmasını sağlar. Zaten bibere de kapsaisin maddesi acıyı verir.
Vanilya ve lavanta kokusu: Lavanta kokusu hem ağrıların hafiflemesine hemde endorfin miktarının yükselmesine neden olur. Bu yüzden doğum anında lavanta yağından sıkça faydalanılır.  Vanilya da doğal endorfin miktarının artmasını sağlar.

Yorum yapın