Evliliğinizi Sorunlardan Arındırın

Eşler sorunları çözmek ya da sorun oluşmaması için birbirlerine karşı empatik davranmalı. Eşlerin, birbirlerinin isteklerini, ihtiyaçlarını anlayarak, eşini dinlemesi ve ona pozitif destek vermesi gerekir. 

Eşler arasındaki gerçek yakınlık, içtenlik ve bütünlük empati kurabildikleri sürece ortaya çıkar. Eşler empati kurabilmeyi becerebilirlerse koşulsuz sevgiyi ve aşkı yakalayabilirler. Aile içinde öfke ve kızgınlıkla başa çıkabilmelidir. Her kızgınlık bir kurallar ihlalidir. Birbirinize kızdığınızda dikkat edin, sizi rahatsız eden o kişinin davranışları değil, sizin koyduğunuz kurallarınızdır. Sizin için önemli olan nedir? Nedenini çok da bilmeden koyduğunuz kurallarınız mı yoksa kızılan olay mı?

Sorunları Biriktirmeyin

Aile içerisinde yaşadığınız küçük problemlerinizi biriktirmeyin. Bilindiği gibi patlamalar bir birikimin neticesinde olur. Yeri geldiğinde ifade edilmeyen küçük tepkiler bir sonraki ile birleşip tehlikeli hale gelecektir. Aile içerisinde huzur ve mutluluğu yakalamak için, eşinizle sizi karşı karşıya getirecek olan problemler henüz küçükken oturup konuşun ve onu çözmenin yollarını araştırın. Nasıl olsa kendi kendine çözülür diye düşünmeyin.

İlişkinizin Bakıma ve İlgiye İhtiyacı Var

İlişkinize düzenli olarak bakım yapın. Biz insanların çok garip alışkanlıkları ve davranışları vardır. Araba kullanırsınız; kullandığınız araba size problem çıkarmasın diye periyodik bakım yaptırırsınız. Aynı titiz bakımı aile içi iletişiminize vermeniz gerektiğini hep unutursunuz. Zaman zaman ilişkilerinize bakım yapmalısınız. Duygusal banka hesabımızı kabarık tutmanın yollarına bakmalısınız. Richard L. Evans’a göre; “Her şeyin bakıma, ilgiye, izlenmeye ihtiyacı vardır, özellikle hayatımızdaki en hassas ilişkilerin. Ve evlilik de bir istisna değildir. İhmal edilen bir şey olduğu gibi kalmaz, mutlaka bozulur.’’

Bunlara Dikkat Edin

– Eşinizi kesinlikle başkalarının yanında (çocuğunuz bile olsa) eleştirmeyin.

– Eleştiri yaparken rencide edici değil, yapıcı olmaya dikkat edin.

– Eşinizi değiştiremeyeceği fiziki özelliklerinden dolayı eleştirmeyin ya da başkalarıyla karşılaştırmayın.

– Sürekli eleştiri yapmaktan kaçının. Bu bir süre sonra karşıdaki insanda “duyarsızlığa” sebep olur.

– Sadece beğenmediğinizde değil, beğendiğinizde de eşinize bunu belli edin.

– Eşlerinizin ebeveynleriyle iyi ilişkiler kurun.

Yorum yapın