Hastalıklara karşı 5 TL harcayın yeter

Kilosu 5 TL’ye hastalıklardan korunun…
Kış mevsimine az bir zaman kala Aktarlar, vatandaşları nezle ve grip konusunda uyardı.
Yaz ayında da zaman zaman belirtilerini gösteren grip ve nezlenin kış ayında hissedilir şekilde artacağına dikkat çeken aktarlar, vatandaşlara bitkisel çözümler sunuyor.
Nezle ve gribin ıhlamur ile çözülebileceğini ifade eden aktar Ahmet Değirmenci, “Kış aylarının belirtileri kendini göstermeye başladı. Bu süreçte vatandaşların mevsimsel geçişlere hazır bulunması gerek. Kış ayında vatandaşları en çok yıpratan hastalık grip ve nezledir. Bunun önüne geçmek isteyenler bol bol ıhlamur tüketmeli” diye
konuştu.
Değirmenci, “Soğuk algınlıklarında ilk akla o gelir. Ihlamur sadece içimizi ısıtmakla kalmıyor, aynı zamanda onlarca faydası bulunuyor. Özellikle soğuk kış günlerinde sıcak içecek olarak tüketilen ıhlamurun insan sağlığına birçok faydasının bulunuyor. Hoş kokulu bir bitki olan ıhlamur aynı zamanda iyi bir ev ilacı. Kurutulmuş ıhlamur yaprakları, çiçekleriyle birlikte kaynatılarak yapılan hoş kokulu içecek sinirleri yatıştırır, bağırsak kurdunu düşürür, bağırsak sancısını giderir, öksürüğü keser, damar tıkanıklığını açar, gribi iyileştirir, hazımsızlığa karşı kullanılır, mide üşütmesini ve uykusuzluğu giderir. Kan dolaşımını düzenler” dedi.
Ihlamur bitkisinin zahmetli toplandığını da sözlerine ekleyen Değirmenci, konuşmasını şöyle tamamladı:
“Orman köylüsü kendi ihtiyaçları dışında pazar satışı için de Orman İşletme Müdürlüğü’nden izin alarak ve şefliklerin denetiminde ıhlamur çiçeği topluyor. Ihlamur çiçeği Bursa’nın ormanlarında kestane, fıstıkçamı kozalağı ve defne yaprağından sonra en önemli tali ürünlerden birini oluşturuyor. 150 ton dolayında. Orman köylüleri de çoluk çocuk topladıkları mahsuldeki çiçekleri ayırıp pazarda satışa sunuyor. Pazarda kilosu 5 liraya alıcı bulan ıhlamur çiçeği mis gibi kokusu ve doğal antibiyotik olması nedeniyle ilgi görüyor.”
İHA

Yorum yapın