Hatmi Çiçeği Faydaları Ve Çayı

Bugün sizlere son zamanlarda çok fazla faydasını görmüş olduğum bir bitkiden bahsetmek istiyorum. Benim,  ailem ve çevremdeki insanların adeta kurtarıcı bir bitkisi olan hatmi çiçeği bitkisinin o kadar çok faydası varki saymakla bitmiyor.

Öncelikle idrar yollarındaki tüm sorunları bir haftada tamamen ortadan kaldıran mucizevi bitki aynı zamanda üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarına da çok faydalıdır. Kış aylarının en zor hastalığı olan ve kişiyi zor durumda bırakan kronik öksürükleri şıp diye kesen ve faydasını hemen gösteren hatmi çiçeği kadınların kabusu olan rahim kanserini de belli ölçüde önlüyor.

Hatmi çiçeği faydaları

Hatmi çiçeğinin idrar söktüren etkisi olduğundan dolayı idrar yollarında oluşan bakteri ve türevi mikropları vücuttan uzaklaştırıyor.

Mide ve bağırsaklarda sıkışmış olan gazın atılmasına yardımcı olarak kişinin rahatlamasını sağlar.

Özellikle bronşit  gibi hastalığa fayda sağlar ve kısa sürede tedavi eder.

Dış sağlığına çok fazla faydası bulunur ve iltihapların önlenmesine yardımcı olur.

Kadınların rahim ile ilgili problemlerine şifa verir.

Zihin yorgunluğuna iyi gelir ve bedeni dinlendirir.

Öksürüğe çok faydalıdır ve geçmeyen inatçı öksürükleri tedavi eder.

Balgamın atılmasına yardımcı olur ve balgamı söker. ( Çocuklarda kullanıldığında balgamı kusarak dışarı atmayı sağlar.)

Öksürük ve bronşit için hatmi çiçeği nasıl kullanılmalı?
Öksürük ve bronşit için hatmi çiçeği bitkisi süt ile birlikte katnatılarak içilmesi gerekir. Bu şekilde hazırlanmış olan çay bronşit ve geçmeyen öksürüğe fayda sağlayacaktır.

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Hatmi çiçeği çayı nasıl hazırlanır?
Hatmi çiçeği çayı öksürük için kullanılmayacak ise çay şeklinde de hazırlanabilir bunun için klasik çay emekleme şeklinden yararlanılıyor.

Malzemeler
1 su bardağı kaynamış su
1 tatlı kaşığı hatmi çiçeği

Hazırlanışı
Kaynamış olan suyun içine 1 tatlı kaşığı hatmi çiçeği koyulur ve ağzı kapatılarak beş dakika boyunca demlenmesi beklenir. Demlenen çayın içinden bitki atılır ve ılık olarak içilir.

Hatmi çiçeğinin zararları nelerdir?
Bu bitki ile ilgili henüz zarar bilgisi bulunmamaktadır. Fakat her bitki çayında  olduğu gibi günden en fazla iki bardak içilmesi tavsiye edilir. Çocuklarda kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekir. Fakat çocuklara da çok fazla faydası bulunmaktadır (Deneyerek bilgi veriyorum)

Yorum yapın