Hindistan Cevizi Sütünün Faydaları

Hindistan cevizi sutu

Hindistan cevizi sütü güzellik ürünleri arasında yer alıyor olsada, sadece bu özelliği onun zenginliğini göstermiyor.  İçeriğinde bol miktarda kalsiyum ve vitamin bulunduran hindistan cevizi sütü, kremsi dokuya sahip bir besindir.  İçeriğinde doymuş yağ asitleri  olduğundan dolayı, hem besleyici hemde doyurucudur . Ayrıca spor sonrasında vücudun ihtiyaç duymuş olduğu potasyum ve magnezyumu da bünyesinde barındıran mucizevi süt tam bir kolestrol düşürücüdür.

Hindistan cevizi sütünün faydaları nelerdir?
Kilo sorunu: İçeriğinde bulunan faydalı yağlar, yemek sonrasında atıştırma ihtiyacını engeller. Ayrıca bu yağlar tokluk hissini artırarak açlık duygunu bastırırlar.
Kalp dostu: Kalp krizi riskini azaltan hindistan cevizi sütü aynı zamanda kötü kolestrol seviyesini de düşürerek tansiyonu da düzenler.
Kas dokusuna yardımcıdır: İçeriğinde bulunan magnezyum yorgunluk, kas ağrıları ve krampların önlenmesine yardımcı olur.
Şeker hastalığına faydaları: Kişinin yemiş olduğu besinlerde ki şekerin kana karışmasını geciktirerek ani kan şekeri yükselmesine engel olur. Bu sayede insülin düzeyi normale döner.
Cildi nemlendirir: Cilt için çok önemli olan hindistan cevizi sütü, cilde uygulandiktan yaklaşık yarım saat kadar sonra nemlendirme özelliği gösterek cildi besler. Ayrıca cilde pürüzsüzlük ve yumuşaklık da vererek  kötü cilt görüntüsünü engeller.
Sedef ve egzama için: Sedef veya egzama gibi bir cilt sorununuz varsa, hindistan cevizi sütü bu sorunların önlenmesine yardımcı oluyor.  Düzenli kullanıldığında büyük oranda fayda sağlayan hindistan cevizi sütü bunun yanında ciltdeki sertliği yumuşatarak rahatlık sağlıyor.
Güneş yanıkları: Güneş yanıklarına karşı koruyucu görev yapan hindistan cevizi sütü, güneş sonrası yanıkları tedavi ederken aynı zamanda iyileşme sürecini de hızlandırıyor.
Makyaj temizleyici: Makyaj yapmayı seviyor ve düzenli makyaj yapıyor iseniz hindistan cevizi sütü ile makyajınızı daha fazla kimyasal maddelere bulaşmadan temizleyebilirsiniz. Daha etkili bir temizlik için hindistan cevizi yağı ve bebe yağını da ekleyip

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

kullanabilirsiniz.
Yaşlanma karşıtı: Yaşlanmayı geciktiren süt, içeriğinde bol miktarda bulunan C vitamini ile cildin esnekliğini sağlıyor. Düzenli kullanıldığında yaşlanmayı geciktiriyor.

Evde hindistan cevizi sütü nasıl yapılır?
Hindistan cevizinin çok faydası olduğundan dolayı çok fazla tüketilmektedir. Bu besinin sadece kendisi değil aynı zamanda sütü, suyu ve yağı da yoğun olarak kullanılmaktadır. Hindistan cevizi sütünü her markette kolay şekilde bulabileceğimiz gibi kendiniz de yapabilirsiniz. Eğer marketten hindistan cevizi sütü almak istiyorsanız etkisini görmek için soğuk sıkım, organik, şeker, tatlandırıcı ve herhangi bir katkı maddesi olmayan %100 organik ürün tercih edin. Evde yapmaya karar verdiğinizde bunun için bir kaç adımı uygulamanız yeterli olacaktır.  Şimdi yapilisina geçelim.

1. Hindistan cevizini kırıp suyunu bir kenara ayırıyoruz.
2. Hindistan cevizi kabuğunun içinde bulunan beyaz etli kısmı ise bıçak yardımı ile ayırarak kabuğundan çıkarıyoruz.
3. Bu beyaz parçaları robota veya farklı bir öğütücüye  koyuyoruz ve 2 fincan su ilavesi yaparak koyu kıvamlı bir sıvı elde edene dek robotu çalıştırıyoruz.
4.Koyu kıvamlı su oluşunca  tel süzgeç ile süzüyoruz ve kenara ayırıyoruz.
5. İşlem bitti hindistan cevizi sütümüz hazır. Bu sıvıyı direk olarak içebileceğiniz gibi tarifleriznizde de kullanabilirsiniz. Afiyet olsun.

Yorum yapın