Incir Reçeli Tarifi

Kış mevsimi yaklaştıkça hepimizi kış hazırlıklarına büyük bir özveri ve itina ile başlıyoruz. Kışın en çok tüketilen besinler ise reçeller ve turşular oluyor. Bu yüzden yaz mevsiminin en güzel sebze ve  meyvelerini toplayıp, güzelce işliyoruz ve kışlık için saklıyoruz kış köşesine. Reçeller zaten bizim kültürümüzde çok önemli bir konuma sahip olup, sofraların baş tacı oluyor her daim. He türlü  meyveden yapılıyor olması da ne kadar zengin bir besin olduğunu gösteriyor. Bugün sizlere reçellerin en güzel tatlarından olan incir reçelininin tarifini veriyoruz. Eminim çok seveceksiniz ve güvenle tüketeceksiniz. Hele bahçeli eviniz varsa ve burada incir ağacınız varsa, en organik şekilde yapmış olacaksınız reçellerinizi.

İncir Reçeli Tarifi
Malzemeler
1 kilo yaş taze incir
1 kilo toz şeker fazla kullanmayın çünkü incir zaten çok tatlı bir meyve dir.
2 su bardağı su
2 yemek kaşığı limon suyu veya yarım  limon.

İncir Reçelinin Yapılışı
1. İncirleri temiz bir şekilde yıkıyoruz ve kaynatan tenceresine alıyoruz. incirleri dikkatli ve iyi şekilde  yıkamaya özen gösterin çünkü özellikle marketten alinanlarda koruyucu kimyasal tabaka olabiliyor.
2.Tencerede bulunan incirlerin üzerine şekeri de ilave ederek bir gece bu şekilde bekletiyoruz. Bunu yapmamızda ki amaç ise incirlerin suyunu salmamaları içindir. Eğer vaktiniz yoksa siz direkt olarak

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

kaynatabilirsiniz.
3. Sabah kalkınca ilk iş olarak tencereyi ocağa alıyoruz ve üzerine suyu ilave ederek pişiriyoruz. Pismeye başladıktan sonra altını kapatı kısarak kısık ateşte pişirmeye devam ediyoruz. 4. Reçelin kıvamını sık sık kontrol ediyoruz ve ona göre pişirmeye devam ediyoruz. Kıvam almaya başlayınca limonu veya limon suyunu ekleyip yaklaşık 15 dakika daha kaynatıp ocaktan alıyoruz.
5. Tencereyi soğumaya bırakıyoruz. Ilık şekilde önceden temiz yıkanmış olan kavanozlarda doldurarak reçelimizi saklıyoruz. Afiyet olsun.
Not: Eğer incir reçelinin aromalı şekilde olmasını istiyorsanız. İncir reçeli kaynamaya başladıktan sonra içine 5 veya 6 dal karanfil ve 1 dal cunlbuk tarçın atabilirsiniz.
Not 2: Eğer reçeli kışın kullanmak istiyorsanız bunun için konserve şişesini mühürlemeniz gerekir. Mühürleme işlemi için kavanozları ve kapaklarını yıkayın ve incir reçeli kaynar iken şişelere doldurun ve ağzını kapatın. Ağzını kapattıktan sonra ise ters çevirin ve bir gece boyunca bu şekilde bekletin. Daha sonra yerine kaldırabilirsiniz.
Not 3: Reçele limon veya limon suyu eklemeyi unutmayın. Çünkü limon suyu veya limon eklenirse reçelin kristallenmesi önlenir. Böylece reçeli uzun süre saklayabilirsiniz ve dilediğiniz zaman tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.

Yorum yapın