Karamel Dolgulu Damla Çikolatalı Kurabiye

Karamel dolgulu damla çikolatalı kurabiye
Bugün sizlere instagramda gördüğüm ve aldığım harika bir kurabiye tarifi vereceğim. Tarifin ismi karamel dolgulu damla çikolatalı kurabiye olup son derece lezzetli bir tarif. Özellikle çay yanına yakışıyor olması  da  bu kurabiyenin en güzel özelliği. Kurabiye diyoruz ama şekil olarak dolgulu keke çok benziyor. İkisini ayıran unsur ise biri tereyağ ile şekerin çırpılması ile diğerinde şeker ile yumurtanın çırpılması ile işleme başlanıyor olmasıdır. Lezzet olarak diğer kurabiyelere benzemeyen bu kurabiye şık sunumların baş tacı olacak ve tarif listenize eklenecektir. Tarifin resmini bakıldığında zor yapılıyor olarak görünsede kolay bir tarif. Şimdi tarifin ayrıntılarına geçelim.

Kurabiye hamuru için
125 gram oda sıcaklığında olan tereyağı veya margarin.
1 su bardağından bir parmak eksik toz şeker (Eğer evinizde varsa esmer şeker daha iyi olur. Yoksa beyaz şeker olabilir. )
1 adet  yumurta
1 paket vanilya
1 çay kaşığı karbonat veya yarım paket kabartma tozu
Bir çay kaşığı yarısı tuz
2 su bardağı kadar un
1 çay bardağı kadar tane damla çikolata

Kurabiyenin karamelini yapmak için
1.5 su bardağı kadar toz şeker
1 çay bardağı su
1 çay bardağı kadar markette satılan krema
2 – 3  yemek kaşığı tereyağı veya margarin

Üzerine kullanmak için
80 gram çikolata bu bitter de olur sütlü çikolatada olur.
Bunları usulü eritilecek tarif de yazıyor.

Karamel dolgulu damla çikolatalı kurabiye hazırlanışı
1. İlk olara işleme kurabiye hamurunun hazırlanması ile başlıyoruz. Bunun için oda sıcaklığında yumuşamış olan tereyağını çarpıcı ile çırpıyoruz ve şekeri üzerine ilave edip iyice çırpıyoruz.
2.Peşinden yumurtayı da ilave ederek
Biraz daha çırpıyoruz. Çırpma işlemi diğer kurabiye hamuru malzemelerinin eklenmesi ile devam ediyor. Yani damla çikolata haricinde diğer malzemeleri de ekleyip karıştırıyoruz. Hamur kulak memesi kıvamında olmalıdır ki kolay şekil alsın.
3.Hamura damla çikolataları da ilave ederek yoğuruyoruz.
4.Resim deki gibi muffin kalıbını yağlıyoruz ve hamuru 12 parçaya bölüp muffin kalıbına yerleştiriyoruz.
5. 180 derece fırında pişiriyoruz. Çok fazla pişmesin çünkü sert oluyor.
6. Diğer yanda karameli hazırlıyoruz bunun için Şeker ve suyu tencereye koyup karıştırıyoruz ve ocağa alıyoruz.  karamel rengini alınca tereyağını ve kremayı ekleyip bir iki dakika daha pişiriyoruz.
7. Pişmiş ve kenarda bekleyen soğuk kurabiyelerin oluklarına karameli döküyoruz ve karamel kurabiye oluğunda donduğunda ise çikolata sosunu ekliyoruz. Bunun için çikolatayı benmari usulü eritoyoruz. Bunları usulü demek kaynayan bir suyun içine bir kab yerleştirilir ve çikolatayı bu kabın içine koyulur. Sıcak suyun etkisi ole çikolata erir.
8.Çikolata sosunu döktükten sonra buzdolabına kurabiyeleri beş dakika kadar koyun ve dinlendirin. Daha sonra çıkarıp servis edebilirsiniz. Afiyet olsun. Resimler ile detaylı bir anlatım vardır.

Yorum yapın