Obezliğin Nedeni Tembellik

Türkiye Diyetisyenler Derneği İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi Uzman Diyetisyen Dilara Koçak, “Kişi önce kendini tanımalı. Ne gibi hatalar yapıyor. Egzersizini, nerelerde yemek yediğini, sağlık durumunu gözden geçirmeli” dedi.

Ailede varsa çocuk obez olabilir

Koçak, genetik faktörlerin de büyük önem taşıdığını belirterek, anne-babadan birinin şişman olması halinde çocuğun şişman olma riskinin yüzde 40, her ikisinin de şişman olması halinde yüzde 80’e çıktığını vurguladı. Koçak, “Uluslararası literatür şunu diyor; ‘ılımlı miktarlar üzerinden konuşun’. Alkolü de ılımlı miktarlar üzerinden tavsiye ediyoruz, fast-food’u da…” şeklinde konuştu.

Eğitim düzeyi obezliği etkiliyor

Ülkedeki şişman bireyler incelendiğinde eğitimin gerekliliğinin ortaya çıktığını anlatan Koçak, ilk sırayı okuryazar olmayanların aldığını, bunu da sırasıyla ilk-ortaokul, lise ve üniversite mezunlarının takip ettiğini söyledi. Koçak, “Bu da bize çözümü söylüyor; insanları eğiteceksiniz. Burada da en önemli nokta kadınlar. Çünkü onlar mutfaktalar. Onları pişirme ve miktar konusunda eğitmek lazım” diye vurguladı.

Anneler ne yapmalı?

Çocuğu fast-food ya da patates kızartmasını çok seven annelere de önerilerde bulunan Koçak, “Hamburgerin ne sıklıkla yedirildiği kadar, nerede yedirildiği de önemli. Bir de çocuğa şu öğretilmeli; ‘evet biz bugün hamburger yemeğe gidiyoruz, ama mutlaka akşam sebze yemeği yiyeceksin. Öğlen de meyve’. O çerçeveyi çocuğa öğretmek lazım. Yasaklanmamalı, ancak mutlaka miktarı ayarlanmalı. Yasaklanırsa, bu kez gizli gizli yer” şeklinde konuştu.

Yorum yapın