Organik Islak Mendil Yapımı

Islak mendil yapimi
Organik islak mendil yapimi
Islak mendiller içerisinde bulunan kimyasal maddeler zamanla sağlığımızı olumsuz şekilde etkiliyor. Gün geçtikçe medyadan duymuş olduğunuz merdivenaltı imalathanelerde üretilen ıslak mendillerin zararları nedeni ile ıslak mendil kullanımından uzaklaşmak istiyoruz. Fakat ıslak mendiller hayatımıza o kadar yerleşmiş ve o kadar alışmışız ki bu durum bazen pek mümkün olmuyor. Bu yüzden farklı çözüm yollarına başvuruyoruz.  Islak mendil yapımı aslında sanıldığı kadar zor değil sadece bir kaç malzemenin evinizde bulunması ve nasıl yapıldığını bilmeniz bu konuda size fazlası ile yardımcı olacaktır. Bugün sizlere bu konuda yardımcı olmak için evde nasıl ıslak mendil yapacağınızı detaylı şekilde anlatacağız. Artık sizlerde dışardan ıslak mendil almak istemiyor iseniz kendi ıslak mendilinizi kolaylık ile yapmış olacaksınız. Şimdi ıslak mendil yapımına geçelim.

Islak mendil yapılışı için malzemeler
1 adet rulo kağıt havlu
Kağıt havlunun yarısı kesileceği için bu boyu içine alabilecek uzunlukta 2 adet kapaklı bir kap
4 su bardağı su (Mümkünde steril saf su tercih ediniz.)
2 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı
Kendi hassas cildiniz için yapacaksanız eğer  2 çorba kaşığı her doğal yüz yıkama sıvı sabunlarını tercih ediniz. (Her çeşit olabilir)
Bebeğiniz için yapacaksanız eğer 2 çorba kaşığı organik sıvı bebek sabunu tercih ediniz.

Islak mendil yapılışı
Eğer bebeğinizin cildi için endişe duyuyor ve bebeğinizin ıslak mendilini yapmak istiyorsanız ilk olarak bir kağıt havluyu alıp işleme başlıyoruz.
Keskin bir bıçak yardımı ile kağıt havluyu tam ortadan kesiyoruz.
Elde etmiş olduğumuz 2 eşit parçayı ayrı ayrı iki kap içine alıyoruz ve güzelce diklemesine kabın içine yerleştiriyoruz.
Şimdi geldik en önemli kısıma ıslak mendilin suyunu hazırlamak için ilk olarak hindistan cevizi yağını eğer katı halde ise sıvı hale getiriyoruz.

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Daha sonra birinci kap için
1 bardak saf suyu, 1 kaşık hindistan cevizi yağını, 1 kaşık sıvı bebek  sabunu bir kabın  kabın içine alarak güzelce  karıştırıyoruz.
Bu karışımı kesmiş olduğumuz kağıt  havlunun üzerine düzgün şekilde döküyoruz ve kağıt havlunun ortasındaki sert kağıdı çıkarıp alıyoruz. Diğer kutuda olan kağıt havluyada aynı işlemi yaparak kabların kapaklarını kapatıyoruz.
Kablarda kağıt havluların iyice ıslanması için kabları 5 kere ters yüz ediyoruz.
Yaklaşık bir hafta beklettikten sonra kullanabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağını neden kullanıyoruz?
Hindistan cevizi yağının antantibakteriyel ve mikrobiyal özelliği bulunmasından dolayı bu tip işlemlerde sıkça kullanılmaktadır. Ayrıca hindistan cevizi yağı cilt için mükemmel nemlendirme özelliği de bulunmaktadır. Bayanların büyük kısmı hindistan cevizi yağını cilt losyonu olarak kullandıklarından dolayı, cilt ile ilgili doğal yapılan işlemlerde hindistan cevizi yağı sıkça tercih edilmektedir. Hindistan cevizi yağı yanında diğer bir yağ olarak bebek yağı da kullanılarak cilt için derinlemesine bir ferahlık ve rahatlık yakalanması sağlanmıştır.

Yorum yapın