Organik saç boyaları

Güzellik dünyasını kasıp kavuran “organik” trendi artık saçlara da yansıyor. Bundan böyle saçlarda doğallık hüküm sürecek özetle…
İster kuaför salonunda boyatsın, ister evde; kadınlar saç boyasında da doğal olana yönelme eğilimi gösteriyor artık… Özellikle amonyaksız boyalara rağbet edenlerin sayısı hızla artıyor. Çünkü amonyak, saçın yapısını ve sağlığını olumsuz etkiliyor, uzun vadede solunum yolları rahatsızlıklarına bile sebep olabiliyor. 
Ne olursa olsun, kadınların saç güzelliğinden vazgeçmeye niyetleri yok, olamaz da… İşte bu noktada tıpkı gıda ve tekstilde olduğu gibi, içeriğinde organik tarımla yetiştirilen bitki ve meyvelerin bulunduğu saç boyaları devreye giriyor. Uzun vadede sağlığını korumak isteyenlerin tercihi onlar oluyor.
Saç boyalarına dikkat!
Bir saç boyasının “organik içerikli” olması, içeriğinde organik tarımla yetiştirilmiş hammaddelerin bulunması anlamına geliyor. Çünkü bitkilerin yetiştirilme aşamasında kullanılan kimyasallar bitkiden boyaya, oradan da saça geçebiliyor ve sağlığı olumsuz etkiliyor. İşte organik saç boyaları hakkında bilmeniz gerekenler:
-Organik sertifikalı hammaddeler içerirler. Organik içerikler, saça gerekli olan nem ve proteini geri kazandırır.
-Boyanızı kokladığınızda amonyak ve resorsinol içermediğini fark edersiniz, çünkü rahatsız edici bir kokusu yoktur. Organik içeriklerinden dolayı genellikle meyve kokusuna sahiptirler. 
-Yüzde 100 beyaz kapatma özellikleri vardır. 
-Düşük pH değerine sahip olması, saç üzerindeki pul tabakasının daha iyi kapanmasını ve rengin saçta daha uzun süre kalmasını sağlar. 
Saçlarımızı boyamayacak mıyız?
Kimyasal saç boyalarının sık kullanımı, bir bakıma sigara tiryakiliğini andırıyor. Zararlı olduğu söylendiği halde bir alışkanlıktan vazgeçmemek, kısa vadede olumsuz bir etki yaratmadığı için gelecekte yaşanabilecek sağlık sorunlarını göz ardı etmek ise bilinçli tüketiciye yakışmıyor.Ancak bir noktada saç boyasını sigaradan ayırmak gerek elbette. Kadınların güzellik ihtiyacı ilk çağlardan beri mevcut! Güzellik ihtiyacının bir ömür boyu sürecek olması nedeniyle saç boyatmaktan vazgeçilmesi söz konusu değil. Dolayısıyla nispeten daha sağlıklı alternatiflerin aranıyor. Ve organik içerikli boyalar, bu sıkıntıyı yaşayan tüketicinin imdadına yetişiyor.
Kaynak: pudra. com

Yorum yapın