Robotta Tereyağı Yapılışı

Tereyagi yapilisi

Son yıllarda rafine ürünleri tükettiğimizden dolayı bir çok sağlık sorunu ile karşılaşılmaya başlıyoruz. Özellikle büyük şehirlerde daha çok bu tip ürünlerin yoğunlukta kullanılması sağlık problemlerinin daha yoğun şekilde yaşanmasına neden oluyor. Marketten aldığımız bir çok ürün üzerine baktığımızda rafine edilmiştir yazısını görüyoruz ve bile bile bu ürün ile kendimizi kandırıyoruz. Rafine ürünler belli bir sıcaklık noktasına getirilerek ayrıştırılma işlemine verilen isim olup, bu sıcaklık nedeni ile ürün kanserojen maddeye dönüşmektedir. Fakat her ürün için bu durum aynı özelliği taşımaz ve sadece yoğun ısı almış olan ürünler için bu durum geçerlidir. Bizler de sürekli rafine ürünler veya ürün bozulmasın diye içine katılan kimyasal maddeleri duymaktan bıkmış olduğunuz için artık bir çok yiyeceğimizi evimizde hazırlamaya başladık.

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Özellikle bu durum anne baba olduktan sonra daha da netlik kazanıyor ve yavrularımızı doğal beslemek için çırpınıyoruz. Çünkü yediğimiz ekmekten içtiğimiz suya kadar her şeyin içinde kimyasal maddeler bulunuyor ve bu maddeler beslenme yolu ile vücudunuza giriyor. Çocuklarımızı bu tip ürünler ile beslemek istemediğimizden dolayı artık ev yapımı ürünlere yavaş yavaş bilinçli anneler olarak geçiyoruz. Benim bu doğallık ile karşılaşmam ise bebeğimin ek gıda dönemine geçmesi ile oldu ve  bu dönemde bilinçlenip bebeğime bulabildiğim doğal ürünleri vermeye başladım. İlk olarak yoğurt mayalama ile başladım ve zamanla evde ekmek yapma ve bebe bisküvisi yapma ile devam ettim. ( Bu tarifleri de yakında paylaşacağız) Bugün ise sizlere sütün üstünde biriken kaymak ile yapmış olduğum çok kolay bir tereyağı tarifini vereceğim. Sözü daha fazla uzatmadan evde nasıl  tereyağı yapılır kısmına geçelim.

Malzemeler
1 litrelik kavonozda birikmiş kaynamış olan sütün kaymağı
1 su bardağı kılıktan biraz sıcak su
1 su bardağı çok soğuk su

Evde tereyağı yapılışı
İlk olarak çok güvendiğimiz bir kişiden almış olduğum sütü yıkanmış olan çelik bir tencereye boşaltıyorum ve kaynatıyorum. Bu şekilde tencere ıslatıldığında dibi tutmaz.
Kaynatdıktan sonra süt soğumaya başlayınca üzerinde kaymak tabakası oluşuyor ve bu tabakayı kepçe ile alarak kavoza koyuyoruz ve beklemesi için dondurucuda saklıyoruz.
Kavanoz dolduktan sonra kaymağı robota boşaltıyoruz ve çırpmaya başlıyoruz.
Süt kabarana dek yaklaşık 2 dakika kadar çırpmaya devam ediyoruz. Ardından üzerine ılık olan suyu yavaş yavaş ekliyoruz ve orta ayarda 5 dakika kadar çırpmaya devam ediyoruz.
Kaymak iyice köpürdükten sonra ise soğuk suyu ekleyerek çırpmaya devam ediyoruz.
Bu esnada kaymak yavaş kendini salarak yağ olmaya başlayacaktır. Yağ kendini iyice toparlayıp ayrandan ayrıldığında yağ hazır demektir.
İnce süzgeç ile yağ ve ayran karışımı süzüyoruz ve yağ elde etmiş oluyoruz.
Buzdolabında biraz beklettikten sonra bol su ile yağı yıkayarak yemeğe hazır hale getiriyoruz.
Afiyet olsun.

Yorum yapın