Şeyh Hamid-i Veli Hz. (Somuncu Baba) Kimdir?

Somuncu Baba'nın Fotoğrafları
Somuncu Baba gerçek ismi ile Şeyh Hamid-i Veli dir. Osmanlı Padişahı Yıldırım Bayezit zamanında yaşamış büyük İslam tasavvufudur. 1331 yılında Kayseri’nin Akçakaya köyünde dünyaya geldi. Somuncu Babanın babası Anadolu’yu manevi fetih için gelen Horasan erenlerinden Şemseddin Sami Kayseri’dir. Soyu Peygamber Efendimiz (S.A.V.) e ulaşır. 24 kuşaktan torunudur, Seyyiddir. 
Somuncu Baba ilk tahsilini babasından almıştır. Bilge kişiliği olup ilim alanındaki çalışmalarını Şam, Tebriz ve Erdebil de sürdürmüştür. 
Dini ve dünyevi ilimler ile ilgili hicazet alarak bir şart vazifesi için Anadolu’ya gelerek Bursa’ya yerleşmiştir. Çilehanesinin yanına yaptırdığı ekmek fırınında, somun pişirip, çarşı ve pazarlarda dolaşarak; somunlar, müminler edaları ile insanlara ekmek dağıtmıştır. Bu sebeple Şeyh Hamid-i Veli Hz. Somuncu Baba olarak da tanınmıştır.
Zamanın Padişahı Niğbolu Zaferini kazanınca, ALLAH’ a şükür nişanesi olarak Bursa Ulu Câmii ni yaptırmıştır. Ulu Camii nin açılış hutbesini Somuncu Baba yapmış hutbesinde Fatiha Suresini 7 farklı şekilde yorumlamıştır. İnsanlar bunun üzerine Somuncu Babaya büyük bir teveccüh göstermiştir. 
Manevi kişiliği ve bilgeliği öne çıkan Somuncu Baba şöhretten korktuğu için talebeleri ile birlikte Aksaray’a göç etmiştir. Aksaray’da Hacı Bayram-ı Veli Hz.‘ni dünyaya ve ahirete aitilimlerde iyi bir şekilde yetiştirmiş ve şart vazifesi için Ankara’ya göndermiştir. 
Somuncu Baba 1412 yılında Darende’de ebedi dünyaya göç etmiştir. Somuncu Baba Türbesi ve kabri şerifi şimdiki Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi içerisinde bulunan Şeyh Hamid-i Veli Camii içindedir. 

Somuncu Baba Hayatı videolu

[youtube=https://www.youtube.com/watch?v=Al2h-Y2K6sc&w=320&h=266]
Etiketler: somuncu baba kimdir kısaca, somuncu baba kimdir türbesi nerededir, somuncu baba hikayesi, somuncu baba hayatı, somuncu baba hayatı kısaca

Yorum yapın