Sezeryandan Kaç Gün Sonra Süt Gelir?

Sezeryan dogum sonrasi sut ne zaman gelir?

Sezaryan doğum anne adayının normal doğum diye adlandırılan vajinal doğuma engel olan bir durumdan dolayı doğum yapma şekline denir. Bebek annenin karın alt kısmının açılması ile dünyaya gelir. Sezeryan doğum ameliyat şekli olup bebeğin sağlıklı şekilde dünyaya gelmesi ile sonuçlanır. Bebek doğduktan sonra gelişim göstermesi için beslenmeye ihtiyaç duyar. Fakat bazen planlı yapılan sezeryan ameliyatlarında süt gelmez ve sütün gelmesi belli bir süre zarfında olur. Annenin süt gelmesi için çeşitli yollara başvurması ise, bazen sonuçsuz kalarak bebeğin beslenmesi için bu durumda formül sütlere başvurulur.

Sezeryan sonrası süt ne zaman gelir? 
Sezeryandan sonra süt salgınının olması ve sütün gelmesi her kişide farklı olacağından dolayı genelde 2 günlük süreyi kapsar. Bu süreçte anne sağlıklı beslenerek ve stresli yaşamdan uzak durarak sütünün gelmesine yardımcı olabilir. Her annenin yapısı farklı olduğundan  dolayı sütün gelmesi 3 veya 4 güne kadar da uzayabilir. Sezeryan doğumdan sonra sütün gelmemesi ise genellikle sancıya sebep olan hormonların aktif olarak çalışmamalarından kaynaklandığı bilinmektedir.

Sezeryan sonrası süt gelmesi için ne yapılmalı?
Sezeryan doğumdan sonra annenin yapacağı bazı işlemler süt hormonlarının hızlı şekilde çalışmasına ve zamanla sütünün gelmesine neden olur. Bu yüzden aşağıda yer alan maddeleri uygulayıp sütünüzün daha erken ve bol miktarda gelmesini sağlayabilirsiniz.

Stresten uzak durun:  Annenin bebeğini dünyadaki en önemli besinlerden olan anne sütü ile besleyememe kaygısı ve buna bağlı stres süt üretimine neden olan hormonların çalışmasını olumsuz şekilde etkiler. Anne ne kadar sakin davranıp olumlu şekilde düşünür ve sütünün bebeğine yeteceğini düşünürse sut hormonları daha kolay şekilde aktif olur.

Ilık duş alın: Ilık duş almak ve suyun omuzlardan aşağıya doğru akmasını sağlamak yer çekimi etkisi ile sütün daha kolay gelmesini sağlar. Ayrıca ılık duş hem stresinizi azaltır hemde rahatlamanıza yardımcı olur.

Göğüs masajı: Göğüslerinize saat yönünde yapacağınız hafif masajlar süt salgınının daha iyi şekilde oluşmasını sağlar. Çünkü süt bezleri dışarıdan yapılan müdahale ile daha iyi şekilde çalışmaktadır.

Göğüslere sıcak havlu koymak: Sıcak havlu göğüs çevresine yerleştirildiğinde süt bezlerini uyarır ve süt salgısını hızlandırır.

Süt salgısını artıran içecekler içmek: Süt salgınının olmasını sağlayan bazı çaylar vardır ve bu çaylar kolay şekilde süt üretimini artırır. Bu çayları her eczaneden kolayca temin edebilirsiniz.

Bol bol su için: Sütün % 90 oranı su olduğundan dolayı günlük olarak en az 3 litre su içmeye özen gösterin.

Dengeli beslenin: Dengeli ve düzenli şekilde beslenmek süt artışını sağlamaktadır.

Süt artıran besinlerden yiyin: Süt oluşumunu hızlandıran besinler bulunur bunlar dereotu, kimyon, susam, ceviz, kuru incir, kuru kayısı, çörek otu gibi besinlerdir. Günlük bu besinleri yemeye özen gösterin.

Bebeğinize her iki göğüsünüzü verin: Bebeğinize 3 saatte bir iki göğüsünüzü bos olsa dahi verin. Çünkü Bebek emme refleksi ile memeyi çekerek süt oluşumunu hızlandıracaktır. Bu esnada ten tene temasda olacağı için süt miktarı günden güne artacaktır.

Yorum yapın