XenForo Forum Nedir?

XenForo forum scripti, 2011 yılından beri kullanımda olan ücretli bir forum yazılımıdır. XenForo, PHP dili ile yazılmıştır. 2010 yılında vBulettin ekibinden ayrılan Kier Darby ve Mike Sullivan tarafından geliştirilen XenForo, günümüzde galeri, kaynak yöneticisi ve gelişmiş arama gibi modülleri ile, komple suit halinde de satın alınabilen bir topluluk paketi haline gelmiştir.

XenForo’nun tarihçesine bakarsak, Jelsoft tarafından yönetilen vBulletin forum scriptinin, 2007 yılında Internet Brands firması tarafından satın alınmasının ardından başlayan şikayetlerin sonucu, yazılımın mevcut durumundan şikayetçi olan programcılar, ekibi terk etti. Bunlardan Kier Darby ve Mike Sullivan, XenForo ismini verdikleri forum scriptini, 2010’un Ekim ayında beta olarka yayınladı. Kullanılabilir tam sürümü ise, 8 Mart 2011 tarihinde yayınlandı.

Daha sonra, Internet Brands firması, XenForo’ya dava açarak, vBulletin’a ait kodun kullanıldığını iddia ederek, tazminat talep etti. Dava, 28 Şubat 2013 tarihinde sona erdi ve iki firma, detayları kamuoyuna açıklanmayan maddeler üzerinden anlaştı.

XenForo Ücretsiz mi?​

XenForo, genel forum sitesi kurmak için de kullanılan bir forum scripti olarak bilinmektedir. Maalesef ücretsiz dağıtımı yapılmıyor. XenForo’yu bir kereye mahsus olmak üzere 160 dolar karşılığında satın almak mümkün. Bu lisans, ömür boyu geçerlidir ancak güncellemeleri indirmek için 1 sene sonra 55 dolar vererek yenilemeniz gerekir.

Başka bir deyişle, bir kez 160 dolara lisansı satın aldıktan sonra, senelik 55 dolara güncelleme indirme hakkını yenilemeniz mümkün.

Xenforo ile yapılmış örnek forum sitesi https://forumruzgari.com

Yorum yapın