Yemeğim Tuzlu Oldu ne Yapmalıyım?

yemek tuzlu ne yapmaliyim
Tuz bizim hayatımızda çok önemli bir yere sahip, fakat bazen öyle durum oluyor ki adeta tuzdan nefret eder hale geliyoruz. Tuzdan nefret edildiği an saatlerce uğraşıp hazırlanan yemeğin çok tuzlu olmasından dolayı kaynaklanıyor. Çünkü yemeğin tuz miktarı veya baharat miktarı hemen olacak iş değil, bu el becerisinin kolay şekilde oluşması için biraz beklemek ve pratik yapmak gerekiyor.  Hep derler ya “Aman tuz eksik olsun eklenir de fazla olmasın yemek gider” diye söylenen söz doğru ama biraz eksik çünkü yemek tuzlu olduğu için çöpe gitmesine gerek yok. Bunun için yapılması gereken ufak tefek işlemler ile kolayca yemeği kurtarabilirsiniz.

Ayrıca yemeğiniz acı olduysa buraya tıklayarak yemeğinizi nasıl kurtarabileceğinizi öğrenebilirsiniz. 

1-Yemeğe şeker ilave edin
Yemek yaptınız ve yemeğin tuzu normalden biraz fazla oldu. Bunu anladığınız an yemeğe hafif kesme şeker katarsanız tuzun etkisini kaybettiğini göreceksiniz. Yani yemek tuzlu oldu diye dökmemize hiç gerek yok. Bu hem vakit kaybı hemde israf olur.  Şeker eklenen yemekler genelde fasulye ve pilav türleri oluyor. Şeker ekledikten sonra tadını kontrol edin beğenirsiniz bunu devam ettirirsiniz.
2- Patates Koyun
Aceleniz var ve zar zor yemek yaptınız. Yaptınız ama yemek çok tuzlu oldu şimdi ne yapılacak peki? Şimdi yapmanız gereken tek şey yemeğiniz eğer sulu yemek çeşitlerinden veya çorba çeşitlerinden ise bir patatesi güzelce soyup bunu dört parçaya bölün. Daha sonra bu patatesi yemeğe ilave edin. Patatesin tuzu emdiğini ve yemeğinizi kurtardığını göreceksiniz. daha sonra patatesleri içinden çıkarın. 
3- Kızarmış ekmek koymayı deneyin
Kızarmış ekmeğin görevi de aynı patates gibidir. Aşırı tuzlu yemeklerin kurtarıcıları arasında yer alır. Yemeğe ekleyeceğiniz kızarmış ekmekler yemekten fazla olan tuzu emecektir. Çok aşırı tuzlu yemeklerde ise hem patatesi dörde bölüp atabilirsiniz hemde aynı yemekte kızarmış ekmekleri kullanabilirsiniz. 
4–Sirke veya limon damlatma yöntemi
Yemeğiniz tuzlu olduğu için ne yapayım diye düşünüyorsanız bu söze kesin bir çözüm evdeki sirke ve limondan faydalanmaktır. Bunun için yemeğe 3 veya dört damla limon damlatmanız yeterli olacaktır. Eğer limon yoksa bunun yerine sirkeyi deneyin. Böylece yemek kolayca turdan arınmış olacaktır.
5-) Süt ilavesi yaparak tuzu azaltın. 
Çoğu çorba çeşitleri süt ile yapıldığı için bu durumda çorbaya süt katmak yanlış olmaz. Çünkü süt ilavesi genelde çorba türlerinde uygulanan yöntemler arasında yer alıyor.  Çorba tuzlu olduğunda tek yapmanız gereken çorbaya bir miktar süt ilave etmektir. Yalnız sadece domates çorbası süt ilavesi için uygun değildir bunun yerine domates çorbası türündeki yemeklere patates yöntemini uygulayın.
6-) Yemeğin suyunu değiştirme yöntemi 
Patatesi bölüp attınız kızarmış ekmek koydunuz ve süt ilave ettiniz fakat yemeğin tuzu bir türü normal seviyeye inmedi ise şimdi son aşamaya gelindi. Şimdi yapmanız gereken yemeğin suyunu değiştirerek yeni su ilavesi yapmaktır. Bunun için eğer yemek pişmiş ise kenarda hemen salçayla yağı kavurup üzerine bir miktar su ekleyip su kaynatdıktan sonra bunu yemeğe eklemek olacaktır.
7- Sos maskesini kullanın
Sos tuzu fazla kaçmış herhangi bir yemek için kolaylıkla kullanılabilir. Örneğin bir köfte yaptınız ve köfte çok tuzlu oldu. Köftenin üzerine çok az tuzu olan sos döktüğünüzde bu sizin köftenizi kurtarmış olur. Ayrıca yoğurt türevi bir karışım ile de yemeğinizi maskeleyerek kolayca yemeği kurtarabilirsiniz. 

Yorum yapın