Yol Hayaletleri

Yol Hayaletleri
Yol Hayaletleri

Önbilgi: Gecenin karanlığında ıssız bir yolda hele hiç aydınlatma olmayan kırsal kesim yollarında tek başına otomobil sürmek, herkes için çok ürkütücüdür. Ama karşınıza insana benzemeyen bir şey çıkarsa -hele otomobilinizin içinde böyle bir şey olduğunu anlarsanız- ürküntü, anında paniğe dönüşüverir. Bugüne dek anlatılagelen korku hikayelerinin belki de en sık rastlananı, hayalet otostopçunun öyküsü olsa gerek. Ama başkaları da var!...

Hayalet Otostopçular

İlk bakışta insan gibi görünen -ama bir anda yok oluverdiklerinde hiç de öyle olmadıkları anlaşılan hayalet otostopçulara ilişkin hikayeler, Amerika’da olduğu kadar Avrupa’da da yaygındır.

Bunların bazıları, diğerlerine göre çok da inandırıcıdır. Eğer araştırmacılar yolda gördükleri tuhaf bir yolcuyu otomobillerine alan sürücüleri dinlememiş olsalar, bütün bunlar birer gerçek değil de masal olarak algılanabilirdi. Ne var ki ortada bir sürü rapor var. Durum böyleyken hayalet otostopçular gerçekten de birer masal olabilir mi?

Tek başına yolculuk yapan birinin yolda durup birini almak istemesi -hele yolda bekleyen bir kadınsa- hiç de yadırganacak bir iş değildir. Ne de olsa kadınlar, yol boyunca neşeli sohbetler açabilir ve ayrılırken de telefon numaralarını verebilirler. Sonra??? Sonra sesleri kesiliverir ve sürücü başını çevirip de “hoşçakal” demek istediğinde bir de bakar ki otomobilde kimsecikler yoktur!

Bazıları aldıkları adrese kadar iz sürseler de bir sonuca ulaşamazlar. Ama bazıları da o adreste tanıma uyan bir kadının gerçekten yaşamış olduğunu, ama birkaç yıl önce yolda öldürüldüğünü öğrenirler.

Sürücüleri dehşete düşüren bir diğer olay da eski moda giysiler içindeki birinin ansızın karşılarına çıkıp da tekerleklerin altında kalıvermesidir. Ne var ki neye uğradığını şaşırmış dehşet içindeki sürücü inip de yardım etmeye kalkıştığında hiç kimseyi bulamaz.

Yol Hayaletleri
İntikam Elleri

1921’de motorsikletli bir genç, İngiltere’nin Cornwall yöresindeki Bodmin’de yoldan çıkarak kaza yapmış ve ölmüştü. O sırada yolda hiçbir araç olmadığı gibi, feci kazaya yol açabilecek bir neden de yoktu. Birkaç yıl sonra dört kişilik bir otomobille yol alan bir başka sürücü de aynı noktada kazaya uğradı. Sağ kalabilecek kadar şanslıydı ve kendine geldikten sonra, hiçbir bedene bağlı olmayan iki kocaman elin otomobilin tekerleklerini kavradığını ve aracı kayalara yönlendirdiğini anlattı. Motorsikletlinin başına da aynı olayın gelip gelmediğini öğrenme olanağı yok. Ama bugün bile sürücüler o noktaya geldiklerinde tedirgin olurlar. Hatta bazıları, tekerleklerini kayalara yönlendiren bir gücün etkisinden zor bela kurtulup otomobile hakim olduklarını anlatırlar.

Yol Hayaletleri
Güve Adam
Güve adam, hem Rusya Federasyonu’nda, hem ABD’de hem de İngiltere’de görülür ve buna benzer yaratıkların dünyanın dört bir yanında oldukları yolunda efsaneler az değildir. Güve adamlar, son derece uzun, baştan aşağı gri renktedir ve insana benzer bir bedene sahiptirler. Suratları belirsizdir; ama gözleri, yakut kırmızısıdır. Tanıklar, tarif edilemeyecek, insanın kanını donduran bir halleri olduğunu ve ansızın kocaman kanatlarını açıp göğe yükselerek gözden kayboluverdiklerini söylemektedir.

Bunun aslında bir kuşun, leylek, balıkçıl, kartal ya da baykuş gibi geniş kanatları olan ve sessizce uçan kuşların görüntüleri olması büyük bir olasılıktır. Yoldaki tozdan ya da ay ışığının etkisiyle farklı görülebilir ve gözü aldatabilirler. Ama ya diğerlerine ne demeli!

Yorum yapın