Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

zeytinyagi faydalari
Zeytinyağı, portakal meyvesi gibi suyu sıkılarak kullanılan bir bitkidir. Sağlığa o kadar çok faydası vardır ki uzmanlar her gün zeytinle ilgili  başka bir bilgiyi paylaşıyorlar. Zeytinyağının faydası zeytinden yapılıyor olmasından kaynaklı olup, zeytininde bu denli faydalı olması ise uzun ömürlü bir ağaç olmasından kaynaklanıyor. Çünkü zeytin ağaçları ölümsüz ağaç olarak anılan nadide bir ağaçlardır. Yaklaşık olarak  300 seneden daha fazla yaşamaktadırlar.  Hatta kimi kaynaklara göre zeytin ağacının 3 bin sene kadar yaşadığı söylenmektedir. 
Zeytinyağını bozulmaması için nasıl saklanmalıdır?
Zeytinyağının etkilenip ve bozulmasına sebep  olan bazı etmenler vardır. Bu etmenler ortadan kaldırıldığında ise zeytinyağını sağlıklı şekilde kullanabilirsiniz. Çünkü zeytinyağı önemli bir besin kaynağı olduğu için bu besinin sağlıklı şekilde saklanması gerekir. Zeytinyağının en çok etkilenmiş olduğu etmen ise havadır. Hava ile temas ettiğinde kısa süre zarfında bozulmalara neden olabilir. bu yüzden zeytinyağı saklanırken ışıksız ve kapalı yerlerde saklanması gerekir. Ayrıca sıcak havada zeytinyağının bozulmasını hızlandıran durumlar arasında yer alır. Saklama koşulları olarak buzdolabı değil daha uygun ortamlar tercih edilmelidir. Cam ve koyu renkli şişelerde saklanması ise zeytinyağının daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.  Zeytinyağı kapağının açılmasından kısa süre sonra ise tüketilmesi gerekir. 

Zeytinyağlı cilt maskesi için tıklayın. 

Zeytinyağının faydaları nelerdir?

 1. Zeytinyağının faydaları arasında ilk sıraya yerleşen kalp ve damar sağlığına olan faydalarıdır.  Çünkü zeytinyağı hakiki bir kalp dostu olan ve düzenli kullanıldığında ise kalp ve damar hastalıklarına faydaları kanıtlanmış besindir. 
 2. Kötü kolesterol olarak bilinen LDL’yi düşürür ve iyi olan kolesterol olan HDL’yi düzenli şekilde artırır. 
 3. Kan şekerini düzenleyen ve hatta yüksek olan kan şekerini düşüren zeytinyağı aynı zamanda tansiyonuda dengeler. 
 4. Kanser riskini düzenli kullananlarda %50 ye yakın şekilde azaltmaktadır. 
 5. Emziren ve hamile bayanların tüketmesi gereken zeytinyağı, bebeklerin ihtiyaç duymuş oldukları yağ asitlerini içerir.
 6. Ayrıca pişik ve diğer cilt sorunlarında çok iyi gelen zeytinyağı aynı zamanda yanık ilacı olarakta çok uzun yıllardır kullanılmaktadır. 
 7. Çocukların kullanmasında kemikleri güçlendirir ve gelişmesine yardımcı olur. 
 8. Kabızlığın en doğal olan ilacı zeytinyağı, günde bir çorba kaşığı içildiğinde bağırsak hareketlerini düzenler ve kabızlığa çok iyi gelir. 
 9. Özellikle küçük bebeklerde oluşan kabızlığa çok faydalıdır. 
 10. Saç ve cilt için çok faydalı olan zeytinyağı uzun yıllardır kadınların güzellik reçeteleri arasında yer alır. 
 11. Cilde sürüldüğünde ciltte nemlendirici etkisi gösterir.
 12. Mide hazımsızlığına karşı çok faydalıdır.
 13. Dalakta taş oluşmasını engelleyen zeytinyağı, sarılığa da çok faydalıdır. 
 14. Köpek balığı kıkırdağında bulunan sgualene adında bir madde uzun yıllardır kanser tedavisinde kullanılmaktadır. Zeytinyağının içinde ise bu maddeden bol miktarda bulunur. 
 15. Yaşlanma karşıtı olan zeytinyağı, cilt yaşlanmasını da engeller.
 16. Emziren kadınların ilk başlarda göğüs uçlarında yaralar oluşmaktadır. Bu yaraların doğal yoldan geçmesi için düzenli olarak zeytinyağı göğüs uçlarına sürülür. 

Yorum yapın